مشاوره پیش از ازدواج

قبل از اینکه بخواهیم درباره مشاوره پیش از ازدواج وارد صحبت شویم بهتر است ببینیم چگونه ازدواجی منظور نظر ماست و چه مشاوره ای می توانیم برای خانم ها و آقایان داوطلب ازدواج داشته باشیم؟

انواع ازدواج

ازدواج در ایران حداقل به دو شیوه رایج برگزار می گردد.
۱- ازدواج سنتی
۲- ازدواج مدرن

ازدواج سنتی

ازدواج سنتی ازدواجی است که از ابتدای آشنایی و تصمیم گیری برای پیوند زناشویی تا تشکیل خانواده و مسائل پس از آن همه طبق قوانین مذهب ، عرف جوامع و فرهنگ خانواده ها و جامعه طی می شود.
در این شیوه ازدواج ، نقش زوجین مشخص است و هر کدام بر اساس شرح وظایفی که دارند عمل می نمایند. زن به امور منزل و فرزندان و گاه نگهداری از والدین همسر می پردازد و مرد به امور خارج از منزل و فراهم آوردن اسباب معیشت همسر و فرزندانش و چه بسا خواهران و برادرانش و والدینش اشتغال دارد.

خانواده ها به ویژه بزرگترها و ریش سفیدان مثل پدربزرگ یا فرد تاثیرگذار و قدرتمند فامیل یا طایفه ، نقش پررنگ و محوری در این ازدواج ها دارند.
مشکلات زوجین با پادرمیانی بزرگان که معمولا ریش گرو می گذارند رفع و رجوع می شود.

مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج مدرن

ازدواج مدرن ازدواجی است که بر اساس مقتضیات زندگی امروزه بنا می شود. این شیوه ازدواج بر گفتکو ، گفتگو و گفتگو استوار است. همه قوانین خانه و خانواده ، حد و مرزها ، خرج و دخل منزل ، سرمایه گذاری و کارهای اقتصادی با گفتگوی زن و شوهر مشخص می گردد. همسران درصد حضور و مشارکتشان در امور مختلف را نیز ضمن گفتگو تعیین می نمایند.
اموری مانند نحوه ارتباط برقرار کردن با اقوام و دفعات دیدار با صلاحدید زن و شوهر تعیین می شود. حتی زن و شوهر می توانند با توافق یکدیگر بخشی از زندگی را سنتی و بقیه امور را به شیوه مدرن به انجام برسانند.

همچنین بخوانید  مدیریت وزن

مشاوره پیش از ازدواج همان گونه که از متن بالا برداشت می شود برای کسانی که ازدواج مدرن را برگزیده اند توصیه می گردد.

امروزه در کشور ما نیز اکثر ازدواج ها به شیوه مدرن انجام می شود ولی بیشتر اوقات دیده می شود افراد و خانواده ها به دلیل فقدان آگاهی های لازم ، بین سنت و مدرنیته سردرگم می شوند. لذا چشم به سوی زندگی دیگران می گردانند تا گام بر جای پای کسانی که قبلا این راه را رفته اند بگذارند.